• 9:00 - 18:00
  • +90 216 313 13 51
  • 9:00 - 18:00
  • İmes Sanayi Sitesi A blok 104 Sk.No:1 Dudullu OSB Mah. İstanbul / TÜRKİYE

Siyah Masterbatch

Siyah Masterbatch

Kimyada sembolü C ile gösterilen Karbon önemli bir kimyasal elementtir. Dünya üzerindeki canlı hayatın yapı taşlarından biridir.

Hem kendisi ile hem de diğer elementlerle çok güçlü bağlar kurabilen karbon çok sayıda organik bileşiğe sahiptir. Karbon tüm canlıların yapısında bulunur.

Karbon doğada amorf, grafit ve elmas olmak üzere üç allotrop formunda bulunur. Grafit bilinen en yumuşak malzemelerden biri iken, elmas en sertlerinden biridir; aynı zamanda grafit siyah elmas ise renksizdir.

Karbonun tam olarak kristalleşemediği, parakristal veya yarı kristal de denilen bir yapıda bulunan ve siyah masterbatchın elde edilmesinde kullanılan malzemeye karbon siyah denilmektedir. Ağır petrol ürünlerinden tarımsal yağlara kadar birçok değişik malzemin tamamlanmamış yanmasından ortaya çıkan is şeklinde elde edilmektedir. Karbon siyah birçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin tarımsal malzemelerden elde edilen karbon siyah ( E152) gıda ürünlerinin renklendirici maddesi olarak kullanılabilmektedir. İyi iletkenlik özelliklerinden dolayı elektrik sektöründe de kullanılmaktadır. En çok kullanıldığı önemli sektörlerden biri ise kauçuğa verdiği güçlendirici etkisinden dolayı araba tekerleği sanayisidir.

Karbon siyahları piyasada üretildiği malzemeden, sahip olduğu tanecik boyutuna, veya yapısal dayanım, aşınma gibi teknik özelliklerine göre standartlaştırılmış ve sınıflandırılmıştır. N110, N220, N330, N550, N683, N770, N880 ve N990 en çok bilinen karbon siyah kodlarıdır. N110 20-25 nm tanecik boyutuna sahip iken N990 da tanecik boyutu 250 - 350 nm arasıdır. Tanecik boyutunun artması ile karbon siyahın çekme dayanımı azalmaktadır.

Colorex olarak tercih edilen polimer taşıyıcı ile müşterilerin üretim yöntemlerine ve ürünlerine uygun, %20, %30 ve %50 gibi karbon oranına sahip masterbatch üretimi gerçekleştirilmektedir.

 


Siyah Masterbatch
Aklınıza Takılan Tüm Sorularınız İçin
Bizi Aramaktan Çekinmeyin